İlk Bakışta Office 365 Hybrid Nedir ?

By | 5 Eylül 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Microsoft Office 365 Hybrid (Karma) mimari nedir, hangi ürünler hybrid olarak çalışmaktadır bunlardan bahsediyor olacağız.

Karmaşıklığın üstesinden gelin ve mevcut varlıklarınızı en iyi duruma getirin…

Microsoft Office 365 tarafından sağlanan mükemmel hizmetler ve sınırsız avantajlardan dolayı birçok kuruluşun, Office 365 platformunu tercih etmesinin yanı sıra, yine birçok firma, kendi veri merkezlerinde bulunan e-posta ve anlık mesajlaşma gibi birleşik iletişim sistemlerini Office 365 Platformuna aktarmayı tercih etmektedir. İşte bu noktada Microsoft, Hybrid mimari ile e-posta ve anlık mesajlajma yapınızı yada SharePoint ve OneDirve gibi paylaşım organizasyonunuzu, tamamen ve kesintisiz bir şekilde Office 365 platformuna taşıma imkanı sunmaktadır.

Hybrid mimari ile yönetimi ve güvenliği merkezileştirin…

Kurumsal politikalarınızdan dolayı bazı e-postalarınızı yada Skype Kurumsal ve SharePoint kullanıcılarınızı kendi veri merkezinizde barındırmayı tercih edebilirsiniz. Hybrid mimari size Exchange, Skype Kurumsal, SharePoint ve OneDrive gibi On-Premise yapılarınızı, Office 365 Online hizmetleri ile bir arada kullanarak kurumsal politikalarınızı dilediğiniz gibi yönetebilmenizi ve birleşik iletişim altyapınıza tam anlamı ile hakim olmanızı sağlar. Hybrid bir mimari ile Exchange Online veya Skype For Business Online platformuna taşıdığınız kullanıcılarınız kimlik doğrulama işlemleri, yine kendi veri merkezinizde bulunan Local Dizin Hizmeti üzerinden gerçekleşerek tam bir güvenlik sağlarsınız.

Office 365 Hybrid Çözümleri

Exchange Online Hybrid; Karma (Hybrid) bir mimari, varolan kurum içi Microsoft Exchange organizasyonları ile sahip oldukları zengin özellikli, deneyim ve yönetim denetimlerini buluta ile birlikte kullanma olanağı sunar. Hybrid bir mimari, kurum içi bir Exchange organizasyonu ile Microsoft Office 365’deki Exchange Online arasında kesintisiz iletişim ve güçlü bir güvenlik sağlar. Bununla birlikte, kurum için Exchange altyapınızın tamamen bir Exchange Online organizasyonuna geçilmesi için bir adımdır.

Skype Kurumsal Online Hybrid; Karma (Hybrid) bir mimari ile kurum için Skype Kurumsal altyapınızı bir Office 365 hizmeti olan Skype Kurumsal Online platformu ile birlikte kullanabilir, IM, sesli ve görüntülü konfrerans, dosya paylaşımı, sunum gibi özellikleri bulut tabanlı olarak kullanabilirsiniz. Bununla bilikte kurum için Skype Kurumsal altyapınızı tamamen Skype Kurumsal Online platformuna taşıyarak birçok tazılım ve donanım maliyetinden kurtulabilirsiniz.

SharePoint Online Hybrid; SharePoint Hybrid ortamı oluşturarak iş hedeflerinize ulaşmak için, hem şirket içi SharePoint Server’ın hem de SharePoint Online’ın gücünden faydalabilirsiniz. Karma bir ortam, kurumsal kullanıcıların ihtiyaç duyduğu kaynaklara ve içeriğe hemen her yerden erişebilmelerini sağlar. SharePoint Server ve Office 365’in karma işlevselliği ile hizmetleri bütünleştirerek ve iş yüklerinizi şirketinizin stratejisine uygun ortama taşıyarak şirket için tüm yatırımlarınızı bulut platformuna genişletebilirsiniz.

OneDrive Business Hybrid; OneDrive Hybrid mimari ile şirket içi SharePoint grubunuzu hali hazırda kullanmaya devam ederken bir yandan da kullanıcılarınıza Office 365’te OneDrive Business ile bulutta depolama, paylaşma ve iş birliği gerçekleştirmelerinin kolay bir yolunu sağlayailirsiniz. Her iki ortamında en iyi yönlerini sağlayan bu yaklaşım, önemli bilgilerinizi kendi ortamınızda tutmanıza olanak sağlarken kullanıcılarada belgelerine heryerden ve her zaman kolay erişim imkanı sağlar.

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir