Microsoft Azure App Service ile WordPress Web Uygulaması Oluşturmak

By | 16 Haziran 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Microsoft Azure App Service ile WordPress Üzerinde bir web uygulaması nasıl oluşturulur, bunun üzerinde duracağız. Bildiğimiz üzere artık Microsoft, üçüncü parti şirketler ve açık kaynak yazılım girişimleri tarafından geliştirilen çok çeşitli ve popüler web uygulamalarını kullanıma sunmaya başladı. İşte WordPress ‘de bunlardan biri.

Microsoft Azure App Service, tüm uygulama geliştiricilerinin, her platform ve cihaz için kişisel, veya kurumlara yönelik uygulamaları, kolayca geliştirmelerine olanak sağlayan mükemmel bir bulut hizmetidir. Bununla birlikte Microsoft Azure App Service, .NET, Java, PHP, Python gibi çok güçlü web uygulama yeteneklerini beraberinde sağlamaktadır.

Şimdi dilerseniz Azure Web Service ile WordPress Web uygulamamızı başlatalım ve bir adet kişisel web sitemizi oluşturalım. Bunun için ilk yapmamız gereken Azure Market üzerinden WordPress uygulamasına ulaşmak olacak. Öncelikle Azure portala sign in oluyoruz. ardından sol taraftan + işaretini tıklıyoruz. Karşımıza gelen search alanına wordpress yazıyoruz ve bize wordpress ile ilgili olan sonuçlar getiriliyor. Biz burada WordPress seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Daha sonra ekranın ağındaki Create butonunu tıklayarak uygulamamızı oluştumaya başlıyoruz

Ardından karşımıza çıkan ekranda gerekli bilgileri giriyoruz.

App Name: Sitemize vereceğimiz bir isim belirliyoruz. Örneğin sitemiz benimsitem.azurewebsites.net gibi eşsiz ve size ait olan bir isim ile erişiliyor olacak. Tabi dilersek bir bunu kendi alan adımıza yönlendiriyor olacağız.

Subscription: Kullandığımız mevcut Azure aboneliği default olarak gelmektedir.

Resource Group: Dilersek yeni bir Resource Group oluşturabilir veya mevcut bir Resource Group kullanabiliriz.

Database Provider: Web uygulamamız için bir veritabanı platformu belirliyoruz. Biz burada MySQL seçerek devam ediyoruz.

App Services Plan: Burada ise web uygulamamız için bir hizmet planı belirliyoruz. Burada ki servis planından kasıt, Azure üzerinde ne kadar depolama alanı ihtiyacımız var, ne kadar kota gereksinimimiz var, bunları belirliyoruz. Ben burada daha önce oluşturmuş olduğum bir servis planı seçtim. Sizde ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve istediğiniz fiyat aralığında bir servis planı oluşturabilirsiniz.

App Services Plan seçeneğini tıkladığınız zaman, size mevcut servis planları getirilecektir. Size uygun olanı seçebilirsiniz. Create diyerek ilerliyoruz.

Ve sonrasında uygulamamız kurulmaya başlıyor. 3-5 dakika içerisinde kurulum tamamlanıyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıda App Service ayrıntıları görünmektedir. Gördüğünüz gibi uygulama için kullanılacak URL ‘miz http://benimsitem.azurewebsites.net. Artık URL üzerine tıklayarak WordPress ayarlarını gerçekleştirebiliriz.

URL üzerine tıkladığımız zaman WordPress için bir sihirbaz açılıyor. Aşağıdan dil seçeneğini seçiyoruz ve Continue diyerek ilerliyoruz.

Sonrasında Sitemiz için site başlığı ve kullanıcı adı gibi bilgiler giriyoruz. Buradaki kullanıcı adı ve parola wordpress’e erişim için kullanılacak olan erişim bilgileridir. Daha sonra WordPress ‘i Kur butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

Ardından kurulumun tamamlandığına dair bilgiyi görebiliyoruz. Sonrasında Giriş butonu ile WordPress ‘e giriş yapıyoruz.

Artık aşağıdaki gibi WordPress konsoluna girdik ve burada WordPress üzerinden istersek tema değişikliği, istersek sitemize içerik girmek gibi işlemleri ve istersek de daha birçok yapılandırmayı gerçekleştirebiliriz. Sitenizi Özelleştirin butonu ile daha birçok özelleştirme işlemini gerçekleştirebileceğiz. WordPress ile oluşturduğunuz siteniz için, https://www.wpsitesi.com adresinden, oldukça başarılı kaynaklara ulaşabilirsiniz. Site tasarımınız için sizlere oldukça yardımcı olacağını umuyorum. Yine https://www.elegantthemes.com adresinden ise birçok farklı site teması bulabilirsiniz ve sitenize giydirebilirsiniz.

Yine aşağıdaki gibi, siteye menü eklemek, renk veya sayfa düzeni değişiklikleri gibi değişiklikleri gerçekleştirmemiz mümkün.

Şimdi web uygulamamızı biraz düzenleyelim. Örneğin custom bir alan adı belirleyelim. Dilersek uygulamamız için sahip olduğumuz bir alan adı belirleyebiliriz. Bunun için ilk önce alan adına ait DNS üzerinde bir CNAME kaydına ihtiyacımız olacak. Yani DNS üzerinden benimsitem.azurewebsites.net ismini kendi alan adımıza yönlendiriyor olacağız. DNS hizmetini farklı bir yerden alıyorsanız, DNS yönetim arayüzü farklı olabilir.

Aşağıda ki gibi DNS Zone ‘unu açıyorum. Ben Azure DNS kullandığım için DNS Zone ‘u Azure Portal üzerinde açıyorum. Ardından yeni bir kayıt oluşturmak için Record Set diyorum.

Kayıt tipini CNAME olarak belirliyorum ve Name kısmına www giriyorum. Yani web uygulamasına erişeceğim isim www.denizorhun.net oldu. Alias alanına ise benimsitem.azurewebsites.net giriyoruz. Dolayısı ile ziyaretçi www.denizorhun.net yazarak sitenize girmek istediğinde, direkt olarak benimsitem.azurewebsites.net adresine yani sitenize yönlendirilecek. OK diyerek devam ediyoruz.

Custom Domain oluşturmak için diğer adımımıza geçiyoruz. Yine App Service ‘ini açıyoruz ve soldaki menüden Custom Domain seçeneğini seçiyoruz.

Ardından bir sonraki ekranda Add Hostname diyoruz.

Daha sonra kullanmak istediğimiz alan adını hostname alanına giriyoruz ve Validate butonunu tıklıyoruz.

Sonrasında aşağıda göründüğü gibi doğrulama başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Doğrulama tamamlandıktan sonra yine aşağıdaki ekrandaki gibi Add Hostname butonunun tıklıyoruz. Buradaki doğrulama sırasında, ilgili alan adının, sizin olduğununa emin olmak için bir TXT kaydı girmenizi isteyebilir. Bu durumda yine alan adınızın tutulduğu DNS Zone üzerinde bu TXT kaydını girmeniz gerekecektir.

Son olarak kullanmak istediğimiz alan adı, hostname olarak ekleniyor. Artık kendi alan adımızı kullanarak web sitemize girebiliriz.

Evet aşağıda gördüğümüz gibi artık kendi alan adımızı kullanarak sitemize girebiliyoruz.

Bu yazımızda burada tamamlandı. Umarım faydalı olmuştur.

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir