Microsoft Teams | Office 365

By | 8 Haziran 2017

Microsoft Teams… birlikte çalışmanın yeni adı…

Merhabalar;

Bu yazımızda Microsoft’un bulut tabanlı bir hizmeti olan, birlikte çalışmanının tüm özelliklerini ve avantajlarını içerisinde barındıran Teams ürününden bahsediyor olacağız. Evet birlikte çalışmanın tüm özellikleri, yani mail, im, group, video, photo, sharing ne ararsanız Microsoft Teams ile birlikte. Bildiğiniz üzere şirketler veya şirkette çalışan kullanıcılar veya departmanlar farklı iletişim seçeneklerini kullanabilirler. Bazı kişi ve departmanlar mail ile, bazıları skype ile kimileride video ile iletişim kurmayı tercih ederler. Microsoft Teams, bu hizmeti ile artık tek bir platformdan, birçok iletişim çözümünü kullanmaya imkan sunmaktadır.

Microsoft Teams ile oluşturulan bir gruba dahil olan kişiler birbirleri ile mesajlaşma, resim ve dosya paylaşımı yapabileceği gibi, sesli ve görüntülü iletişim kurabilecekler. Elbetteki Office 365 ile entegre olan OnPremise yapınız ile bu müthiş cloud hizmetinden yine Local Active Directory hesaplarınız ile kimlik doğrulaması gerçekleştirerek faydalanıyor olabileceksiniz.

Dilerseniz Microsoft Teams ‘in tanıtım videosuna bir göz gezdirelim ve devam edelim.

Microsoft Teams ‘i her türlü browser ile kullanabileceğiniz gibi bir desktop uygulaması (PC & MAC) veya bir mobile uygulama (IOS, Andoid, Windows Mobile) ile de kullanabilirsiniz. Aşğıdaki linkten kullandığınız platform için Teams istemcisini indirebilirsiniz.

https://teams.microsoft.com/downloads

Şimdi isterseniz Offfice 365 ile Microsoft Teams ‘in kullanımına. Microsoft Teams ‘i aktif etmek için Office 365 Portalımıza bağlanıyoruz ve Admin Center ‘a giriyoruz. Ardından sol menüden Settings ve yine altından Services & add-in seçeneğini seçiyoruz. açılan alandan Microsoft Teams ‘e giriyoruz.

Sonrasında açılan ekranda aşağıdaki gibi Microsoft Teams için activation butonunu ON yapıyoruz. Artık Teams aktif olmuş durumda. Yine aktivasyon sırasında aşağıdaki gibi dilediğiniz özellikleri Teams için aktif edebilir dilediğinizi pasif durumda tutabilirsiniz.

Office 365 üzerinde artık Teams ‘i aktif ettiğimize göre şimdi Teams ‘e login olabilir ve biraz eğlenceli vakit geçirebiliriz.

Microsoft Teams ‘i başlatmak için dilerseniz https://teams.microsoft.com adresini kullanabilir ya da Office 365 portalı üzerinde aşağıdaki gibi Teams uygulamasına girebilirsiniz. Tabi ki dilersenizde mobile aygıtınızdan giriş yapabilirsiniz.

Öncelikle O365 Portalınıza giriyorsunuz ve ardından Teams kutucuğunuz tıklıyorsunuz.

Ve artık  aşağıdaki ekran ile Teams bizi karşılıyor.

Şimdi burada yazımız başında bahsettiğimiz, Local Active Directory hesapları ile Teams ‘i kullanmaktan söz edelim. Tabi ki yine burada işin içerisine Azure Active Directory Connect giriyor. Eğer OnPremise ortamınızda bir Azure AD Connect sunucusu kurulu ve Office 365 ile sync durumda çalışıyorsa tüm Office 365 uygulamalarında olduğu gibi, Teams için de Local Active Directory hesap bilgilerini kullanabilirsiniz.

Azure Active Directory Connect hakkında daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi Teams ile bir takım oluşturalım ve biraz ekip çalışması yapalım. Aşağıdaki gibi soltaki menüden Teams ‘i sağ tıklayarak veya ekranda Create a team diyerek takım oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra takım için bir isim ve tanımlama giriyoruz. Burada Privacy kısmından ise ekibe kimlerin üye ekleyebileceği, kimlerin ekibe katılacağı gibi politikalar belirleyebiliriz. Next ile ilerliyoruz.

Daha sonra ekip üyelerini belirliyoruz. Ekip oluştuğunda bu kullanıcılara İnsan Kaynakları ekibine katıldıklarına dair bir uyarı gidecektir.

Daha sonra aşağıda belirtilen alanlar sayesinde ekip üyeleri ile mesajlaşabilir, dosya paylaşabilirsiniz. Ayrıca yeni bir ekip te oluşturabilir ve arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

Yine aşağıda ki gibi arkadaşlarınızla bire bir sohbet edebilirsiniz.

Dilerseniz sesli ve görüntülü iletişim gerçekleştirebilirsiniz. Eğer desktop uygulamanızda ses ve görüntü başlatmak isterseniz şu an için desktop uygulamasının bunu desteklemediğini, çok yakında bu özelliğin geleceğini ve uygulamayı yüklemeniz gerektiği uyarısını alacaksınız. Eğer aşağıdaki gibi desktop uygulaması ile Microfot Teams ‘e login olursanız bu özelliği ve daha bir çoğunu kullanabileceksiniz.

Toplantılar planlayabilir ve katılımcılarınız davet edebilirsiniz.

Bununla birlikte yine harika bir özellik olan add a tab özelliği ile kendi office dosyalarınız veya web sitesi gibi uygulamalarınızı Teams sayfanıza ekleyebilir ve ekip arkadaşlarınızı bunu görmesini veya üzerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yapmak için aşağıda ki gibi + işareti ile yeni bir tab oluşturuyoruz. Buradan istediğimiz uygulamayı seçip Teams sayfamıza ekleyebiliriz.

Aşağıda göründüğü gibi OneDrive uygulamamı bir tab olarak paylaştım.

Kısacası Microsoft Teams, birlikte çalışmanın en etkin ve en eğlenceli yoludur. Üstelik bulutlarda 🙂

Bu yazımızı burada tamamlıyoruz. Umarım faydalı olmuştur.

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

4 thoughts on “Microsoft Teams | Office 365

 1. Cenk Yetkin

  Merhaba teams uygulamasını lync ile birlikte kullanabiliyormuyuz?

  Reply
  1. cuneytorhun Post author

   Evet zaten lync yani skype for business ile entegre bir şekilde çalışır. yani siz teams ile login olmuş olun, ekibinizde lync ile oturum açmış birisi ile iletişim kurabilirsiniz. hatta teams onun lync üzerinde olduğunu da size bildirir.

   Reply
 2. UFUK YETER

  Merhaba,
  Skype da olduğu gibi Teams’de Desktop sharing yapabiliyor muyuz?

  Teşekkürler.

  Reply
  1. cuneytorhun Post author

   Evet yapılabiliyor fakat birebirde değil de sadece takım içerisinde bir kişi desktop sharing paylaştırabiliyor ve diğer takım üyeleri ile. Ama sürekli yeni özellikler ile geliştiriliyor.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir