Microsoft Azure Backup ile Disaster Recovery Solutions – Bölüm-2

By | 6 Haziran 2017

Merhabalar;

Yazımızın bir önceki bölümünde Microsoft Azure Backup hakkında bilgi vermiş, Azure Portal üzerinde gerekli ayarları gerçekleştirmiş ve ilgili dosyalarımızı indirmiştik. Sonrasında Azure üzerinden indirmiş olduğumuz Azure Backup Agent ‘ı kurmuştuk. Bu bölümde ise Backup Agent üzerinde bir backup schedule oluşturup, backup ve recovery işlemleri üzerinde duracağız.

Öncelikle Azure Backup Agent ‘ı başlatıyoruz. Sonrasında Schedule Backup seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Ardından sihirbaz ile ilgili bilgileri görebiliriz. Devam ediyoruz.

Sonrasında yedeklenecek klasörü belirtiyoruz. Ben C:\ dizininin altında dökümanlar diye bir klasör oluşturup, içerisine bir txt dosyası atmıştım. Add Item  diyerek bu klasörü seçiyorum. Dilersek aşağıdan Exclusion ile yedeklenmesini istemediğimiz item ‘ları belirleyebiliriz.

Ardından yedekleme zamanı belirtiyoruz. Aşağıdaki örnekte, her hafta pazar ve pazartesi günleri olmak üzere, saat 11:30, 3:00 ve 8:00 da, günde 3 defa backup alınacak.

Aşağıda backup planlaması için retention policy ‘leri düzenleyebiliriz. Default olarak aşağıdaki policy ‘ler gelecekir. Görüldüğü gibi bu backup, azure tarafında haftalık olarak 104 hafta, aylık olarak 60 ay ve yıllık olarak 10 yıl tutulacaktır.

Bir sonraki ekranda ise backup işleminin ne şekilde yapılacağı soruluyor. Direk network üzerinde azura mı yoksa bir offline backup mı olacak ? biz direk network üzerinden azure yapılmasını istediğimiz için ilk seçenek ile ilerliyoruz.

Daha sonra sihirbaz backup schedule için bizi bilgilendiriyor. Sorasında finish ile işlemi tamamlıyoruz.

Backup Schedule oluşturduk, şimdi Azure tarafna bir bakalım herhangi bir değişiklik var mı ? Gördüğünüz gibi backup items alanında 1 yazıyor. Bu bir adet yedeklenecek item oldupunu belirtiyor. Sağ tarafta ise backup tipinin Azure Backup Agent olduğunu ve 1 adet olduğunu belirtiyor. Başka sunuculara da bu agen ‘ı kurup yaılandırsaydık burası artıyor olacaktı.

Backup Schedule işlemimizi tamamıştık. Belirlediğimiz ilk backup saatini beklememek için biz oluşturduşumuz yedekleme planımızı manuel başlatalım. Aşağıdaki gibi Azure Backup Agent üzerinden Back Up Now diyoruz. Bu bizim planladığımız yedeklemeyi başlatacaktır.

Yedeklenecek item ‘ları yeniden gösteriyor. Back Up butonuna tıklayıp deva ediyoruz.

Görüldüğü gibi backup işlemi başlatıldı ve devam ediyor. Backup işlemi tamamlandığında, Close ile kapatıyoruz

Ve yine aşağıda gördüğümüz gibi işlemin tamamlandığını görebiliyoruz.

Artık backup işlemini tamamladık. Tekrar Azure tarafına bir bakalım ne gibi değişiklikler olmuş. Gördüğünüz gibi bir adet backup item görünmektedir. Yine aynı ekranda Backup Usage ile ilgili bilgileri görebiliyoruz.

Backup Item kutucuğunu tıkladığımızda aşağıdaki gibi biraz daha ayrıntıya giriyoruz ve backup ‘ın saatini ve durumunu gösteriyor.

Yine aşağıdaki gibi biraz daha ayrıntıya girebiliriz.

Şimdi sıra geldi aldığımız backup tan geri dönerek recovery işlemini gerçekleştirmeye. Bunun için file backup yaptığım sunucu üzerinden yedeğini aldığımız “dökümanlar” klasörünü sildim.

Sonrasında yeniden Backup Agent ‘ı başlatıyorum ve Recovery Data butonunu tıklıyorum.

Bir sonraki adımda ise backup alınan dosyayı nereye geri döneceğim ? Orjinal lokasyona yani yedeğini aldığımız yere, veya diğer bis server üzerine. Aslında burada ki This Server ın anlamı, Backup Agent kurulu herhangi bir sunucu üzerinden de bu işlem gerçekleştirilebilir.

Burada bizden recovery etmek istediğimiz item veya item lar isteniyor. Biz Volume seçeneğini işaretleyerek, seçilen bir volume ‘ün yedeği içerisindeki dosya ve klasörleri recovery etmek istiyoruz.

Diğer seçenek ise bireysel dosya ve klasörler için recovery işlemlerinde kullanılmalıdır. Biz Volume seçeneği ile devam ediyoruz.

Bir sonraki ekranda ise hangi Volume, tarih ve hangi saatte alınan backup ‘a geri dönmek istediğimiz sorulmaktadır. İlgili seçimleri yaparak devam ediyoruz.

Daha sonra recovery lokasyonunu hangi lokasyona dönmek istediğimiz soruluyor. Buradaki lokasyondan kasıt, datanın sunucu üzerindeki yerinden bahsediliyor.

Burada bize üç seçenek sunuluyor.

Recovery edilen dosyanın bir kopyasını oluştur.

Mevcut versiyonun üzerine yaz.

Eğer geri dönülen yerde dosya varsa recovery etme.

Biz burada Orginal Location seçiyoruz ve Create copies so that.. ile deva ediyoruz.

Diğer Security seçeneği ile de Access Control List izinlerininde recovery edilmesini istiyoruz. Sonrasında Next ile devam ediyoruz.

Bir diğer ekranda ise recovery butonu ile recovery işlemini başlatıyoruz.

Sonrasında recover edilen item ‘n boyutunu ve işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz. Close ile bu ekranı kapatabiliriz.

Daha sonra Azure Backup Agent ‘ı açarak işlemlerimizi görebiliriz.

Backup ve recovery işlemlerimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz.

Ve son olarak sildiğimiz ve sonra geri döndüğümüz klasörümüze bakalım backup başarılı bir şekilde recovery olmuş mu ? Gördüğümüz gibi “dökümanlar” klasörümüz başarılı bir şekilde, Azure üzerinden geri dönülen backup ile kurtarılmış oldu.

Bu yazımızı da burada tamamlamış oluyoruz. Umarım faydalı olmuştur.

Microsoft Azure Backup ile Disaster Recovery Solutions – Bölüm-1

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir