Microsoft Azure Backup ile Disaster Recovery Solutions – Bölüm-1

By | 5 Haziran 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Microsoft ‘un bir cluod çözümü olan Azure Backup ‘dan bahsediyor olacağız. Fakat burada özellikle karıştırılmaması gereken bir durum var, o da backup ve site recovery. Backup ile belirli dosya, veritabanı, mailbox gibi objelerin yedeğini alıp yine bu yedekten geri dönerken, site recovery ile mevcut bir site ‘ın şehirler arası gibi uzak bir lokasyona, bir benzerinin kurulup, merkez site ‘ın çökmesi durumunda recovery site ‘ın hayatına devam etmesi ve hizmet vermesi demektir.

Azure Backup Mimarisi

Biz bu yazımızda backup üzerinde duracağız ve verilerimizi, Microsoft ‘un bulut hizmeti olan Azure üzerinde nasıl yedekleyeceğiz bundan bahsediyor olacağız. Ne olabilir bu veriler;

Active Directory System State

Exchange Veritabanları

Dosya ve Klasörler

Sanal Makinalar (Hyper-V veya VMware)

SQL Veritabanları

Bare Metal Recovery

Yani OnPremise ortamımızda kullandığımız yedekleme uygulamasının yedekleyebildiği herşey.

Peki ne farkı var ? Farkı elbette çok fazla.

En önemlisi tabi ki güvenlik. Microsoft verilerinizin kaybolmayacağını garanti ediyor ve bu verileri varsayılanda 3 lokasyonda tutuyor. Bir diğer avantaj ise çok düşük bir maliyet ile en güvenli yedekleme yapısına ulaşıyorsunuz. Ve tabi ki çok basit ve kullanışlı bir arayüzle backup ve recovery işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Azure Backup yapısının nasıl çalıştığını biraz anlatmak gerekirse, eğer OnPremise ortamınızda bir Data Protection Manager (DPM) çözümü mevcut ise zaten direk Azure ile entegre olabiliyor. Veya OnPremise kurulacak bir Azure Backup Server ile veya backup ‘ı alınacak sunucu üzerine kurulacak bir agent ile yedekleriniz Azure tarafına gönderiliyor. Bu aktarım esnasında Azure ‘un sağlamış olduğu bir Vault credentials dosyası kullanılarak, verilerinizin kesinlikle başka biri tarafından çalınması ve okunması mümkün olmuyor. Tabi ki bu Vault credentials dosyasını kaybettiğiniz takdirde, sizde hiçbir şekilde yedek verilerinize ulaşamıyor olacaksınız.

Şimdi isterseniz OnPremise sunucularımız için Azure Backup nasıl konumlandırılır, nasıl yapılandırılır bir bakalım.

Öncelikle bir Recovery Services Vault oluşturarak işleme başlıyoruz Recovery Service Vault sayesinde yedeklenen verilerimiz Azure ‘a transfer edilecek. Bunun için Azure Portal ‘a login oluyoruz ve sol alt köşede More service menüsünü seçip, ilgili alana recovery yazıyoruz. Ardından gelen seçenekleriden  Recovery Services Vaults seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra sol üstten add  seçeneğine veya ekranın orta kısmından Create Recovery Services vaults butonunu tıklıyoruz.

Sonrasında Recovery Services için bir isim belitliyoruz. Bir Resource Group ve Locations belirliyoruz. Dilersek yeni bir tane Resource Group oluşturabiliriz. Ve Create butonunu tıklıyoruz.

Bir süre sonra Recovery Services Vault ‘un aşağıdaki gibi oluştuğunu görüyoruz. Artık Recovery Services Vault oluştu. Şimdi bir backup oluşturma işlemine başlayabiliriz. Bunun için aşağıdaki ekranda Backup butonunu tıklıyoruz.

Ardından aşağıdaki gibi bir pencere açılacak,. Sağ taraftan hangi ortamımızın yedekleneceğini belirliyoruz. Biz burada On-Premise seçiyoruz. Dilersek buradan Azure seçeneğini seçerek Azure üerinde bulunan sunucularımının da yedeğini alabiliriz. Sonrasında yine aynı ekranda Nelerin backup ‘larının alınacağı soruluyor. Biz bu yaımızda dosya yedeği yapacağımız için File and Folder seçeneğini seçiyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok backup seçeneği mevcut. Dikkat ederseniz yine aynı ekranda alt kısımda  Click here to Prepare ile başlayan bir seçeken var. Bu seçenek backup öncesi bizden bir takım hazırlıkları yapmamızı istiyor. tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

Evet gördüğünüz gibi bizden bir takım istekleri var. Burada ilk önce yedeklenecek sunucu veya client için bir Backup Agent indirmemiz isteniyor. Bu agent ‘ı indirip yedeği alınacak sunucumuza kopyalıyoruz. Daha sonra bir vault credentials dosyası indirmemiz isteniyor. Download butonunu tıklayarak indiriyoruz ve yine ilgili sunucuya kopyalıyoruz. Daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi bu vault credentials sayesinde yedeklerimiz koruma altında olacak. Tabi yedekten dönerken de bu dosyaya ihtiyacımız olacak. Ayrıca agent kurulurken bu dosya istedecek, o yuzden dosyamızı bir paylaşıma veya agent ‘ı kurduğumuz sunucu veya client üzerine atabiliriz. Diğer üç seçenek ise agent ‘ı kurarken alacağımız aksiyonlar ve bilgilendirmeler.

Buraya kadar olan bölümünde Microsoft Azure Backup hakkında bilgi verdik, Azure Portal üzerinde gerekli ayarları gerçekleştirdik ve ilgili dosyalarımızı indirdik.

Şimdi daha önce indirmiş olduğumuz agent ‘ı yedeğini alacağımız server üzerine kuracağız ve yapılandıracağız. İlgili sunucu üzerinde indidiğimiz Backup Agent Setup ‘ı çalıştırıyoruz ve default kurulum lokasyonu ile devam ediyoruz.

 İnternet erişimi için herhangi bir proxy ayarımız yoksa next ile ilerliyoruz.

Dilersek güncelemeler için enable ediyoruz ve devam ediyoruz.

Öncesinde .NET Ftamework 4.5 ve Windows Powershell kurulu ise bu adımı otomatik olarak doğrulanıyor, aksi takdirde bizden bu iki bileşeni yüklememizi isteyecektir. Sonrasında install diyoruz ve kısa sürede yükleme işlemi tamamlanıyor.

Ardından yüklemenin paşarı ile tamamlandığı uyarısı alıyoruz. Şimdi yapılandırma işlemine devam edeceğiz. Bunun için Proceed to Registration  butonuna tıklayarak konfigurasyonu başlatıyoruz.

Bir sonraki ekranda bizden daha önce indirmiş olduğumuz Vault Credentials dosyasını istiyor. Bu dosya ile backup agent azure taraına register olacak. İlgili dosyanın path ini belirtip  next ile devam ediyoruz.

Ardından bizden bir passphrase üretmemizi istiyor ve bunu bir path ‘e kaydetmemizi istiyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen uyarıdaki gibi  restore işleminde bu passphrase ‘e ihtiyacımız olacak, aksi takdirde recovery işlemini gerçekleştiremeyiz. Sonrasında Finish ile tamamlıyoruz.

Ardından aşağıdaki gibi registration işlemi tamamlanıyor. Close ile bu ekranı kapatılıyor ve Microsoft Azure Recovery Services Agent ‘ı başlatılıyor.

Yazımızın bu bölümünde Azure Portalını Backup için hazırladık. OnPremise tarafta backup alacağımız server üzerine Backup Agent kurduk. Yazımızın diğer bölümünde bir backup planlaması yaparak, backup ve recovery özelliklerini görüyor olacağız.

Microsoft Azure Backup ile Disaster Recovery Solutions – Bölüm-2

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir