Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-4

By | 22 Mayıs 2017

Merhabalar;

Yazımızın önceki bölümlerinde Hybrid yapımızı oluşturmuş, Migration Endpoint bileşenimizi oluşturmuş ve Hybrid yapımıza ait kontrollerimizi gerçekleştirmiştik. Yazımızın son bölümünde ise OnPremise Exchange organizasyonundan Exchange Online organizasyonuna yani Office 365 platformuna mailboxlarımızı taşıma işlemlerine değiniyor olacağız.

Öncelikle yine Office 365 portalımızdan Exchange konsoluna giriyoruz. recipients menüsünden migration tabına geliyoruz. Alt tarafta görünen üç nokta işaretini tıklıyoruz. Burada karşımıza iki seçenek geliyor. Bunlardan biri Migration to Exchange Online yani OnPremise Exchange organizasyonundan Exchange Online’a mailboxlarımızı taşımak için kullandığımız seçenek. Diğer ise Migration from Exchange Online yani Exchange Online platformundan OnPremise Exchange organizasyonuna mailboxlarımızı geri taşıma işlemi. Yani dilersek Office 365’e taşıdığımız bir mailbox’ı yine OnPremise organizasyonuna taşımamız mümkün. İşte Hybrid Geçil senaryosunun güzelliklerinden bir de bu özellik olsa gerek. Biz burada Office 365 ‘e taşıyacağımız için ilk seçeneği seçip devam ediyoruz.

Karşımıza gerel ekranda ilk seçeneği seçip ilerliyoruz. Bu taşıma seçeneklerinin ayrıntılarına yazımızın ilk bölümünde değinmiştik.

Daha sonra aşağıdaki ekranda olduğu gibi + işareti ile taşımak istediğimiz mailboxlarımızı seçiyoruz. Burada birden fazla mailbox seçebilirsiniz. Dilersek bir csv file oluşturup bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

Bir sonraki ekranda daha önce oluşturduğumuz Migration Endpoint bilgisi geliyor. Bir adet Migration Endpoint olduğundan dolayı otomatik olarak o geldi. Birden fazla olduğu durumlarda, sihirbaz bize seçme imkanı verecektir.

Daha sonra ise Batch dosyası için bir isim belirlememiz isteniyor. Target delivery domain ismi otomatik olarak geliyor yani Office 365 tarafındaki accepted domain adı. Yine burada dilersek ilk seçenek ile mailbox ve archive mailboxını bereber taşıyabiliriz. Bunun için ilgili kullanıcının arşivinin Office 365 tarafında enable olması gerekmektedir. Dilersek arşivi olan kullanıcının sadece arşiv mailboxını seçebiliriz. Biz ilk seçeneği seçiyoruz. Taşıyacağımız mailboxın arşivi yok dolayısı ile sadece mailboxı taşıyacak. Son oalrak Bad ve Large item limitlerini giriyoruz. Burada sihirbaz girdiğimiz değere kadar olan hatalı itemları taşımaya kalkışmayacaktır.

Saonraki adımda ise bu batch dosyası için bir bilgilendirme mailini gönderilecektir. Mailin gitmesini istediğimiz bir admin kullanıcısı girmeliyiz. Sonrasında batc dosyasının new butonuna basınca otomatik başlamasını mı yoksa daha sonra başlamasını mı istiyoruz, bunun bilgisini seçiyoruz.

New  butonuna bastığımız anda batch dosyası başlıyor ve mailbox taşıması başlatılıyor. Migration ayrıntıları için sağ taraftaki Vies details butonuna tıklıyoruz.

Aşağıdaki gibi batch dosyası içerisindeki taşınan mailboxa veya mailboxlara ait bilgileri görebiliriz. Burada ilk önce mailbox taşıması doğrulanacak daha sonra kuyruğa alınacak ve sonrasında sync işlemi başlatılacaktır. Mailboxın büyüklüğüne gore taşıma işlemi tamamlanacaktır. taşıma ile ilgili daha da ayrıntı istersek sağ taraftan Download the report for this user  seçeneğini seçebiliriz.

Download the report for this user seçeneği ile bir txt dosyası indirilecek ve taşıma ayrıntılarını, loglar, hataları gibi bilgilere erişiyor olacağız.

Bir süre sonra mailbox taşımasının tamamlandığını görebiliyoruz. Bizim batch dosyası içerisinde bir adet olduğu için bir adet mailbox taşıması tamamlandı.

Artık OnPremise Exchange Admin Center ‘dan baktığımız zaman kullanıcya ait mailboxın Office 365 tarafında olduğunu görebiliriz.

Yine Exchange Online tarafına baktığımızda ise artık kullanıcıya ait mailbox ‘ın Ofice 365 tarafında olduğunu görebiliriz.

Son olarak kollanıcımıza Office 365 portalından ihtiycı olduğu lisansı verebiliriz. Tabi Exchange Online olan lisans 🙂

Artık kullanıcmız Office 365 platformunda. Burada taşıma tamamlandıktan sonra kullanıcıya aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir. Outlook istemcisini kapatım açınca artık Exchange Online ‘a bağlanıyor olacaktır.

Bu uyarıdan sonra artık kullanıcının Exchange Online ‘a bağlandığını görebiliyoruz.

Burada bir şeyi daha hatırlatmak istiyorum. Hatırlarsanız yazımızın başında bazı DNS kayıtlarından bahsetmiştim. Şu anda MX, Autodiscover kayıtları hala OnPremise Exchange sunucsunu göndermektedir. Hybrid yapı devam ettiği sürece bu durum bu şekilde kalabilir. Fakat tüm mailboxlarınızı Exchange Online ‘a taşıyıp Exchange sunucularınızı uninstall edecekseniz bu aşamadan tüm DNS kayıtlarını Office 365 platformuna taşımanız gerekecektir.

Bununla birlikte benim çok kullandığım bir kaynak olan, ihtiyaç duyacağınız Office 365 Power Shell komutlarına ve ilgili script ‘lere http://o365info.com adresinden ulaşabilirsiniz. Güzel bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

Böylelikle bu yazımızın sonuna geldik, umarım faydalı olmuştur.

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-1

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-2

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-3

Office 365 Planları ve Ürün Karşılaştırmaları

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir