Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-3

By | 18 Mayıs 2017

Merhaba;

Yazımızın bir önceki bölümünde Hybrid yapımızı başarılı bir şekilde oluşturmuştur. Bu bölümde ise oluşturmuş olduğumuz Hybrid yapı için bazı kontrolleri geçekleştiriyor olacağız.

Öncelikle OnPremise yapımızda ne gibi değişiklikler olmuş, ne gibi yeni configler gelmiş bir onlara bakalım.

Şimdi OnPremise Exchange sunucumuz için Exchange Admin Console (EAC) açıyoruz. EAC üzerinden organization menüsüne giriyoruz ve burada sharing tabına tıklıyoruz. Alt kısımda OnPremise Exchange Organizasyonu ve Exchange Online organizasyon arasında bir paylaşım oluştuğunu görüyoruz.

Bunun anlamı OnPremise kullanıcıları ile Exchange Online’a taşınan kullanıcılar arasında free/busy ve takvim gibi bileşenlerin paylaşılması demek oluyor. Bu sayede her iki platform birbirlerinin takvimlerine erişebilecekler. Hali hazırda mevcut olan takvim paylaşımlarına devam edebileceklerdir.

Diğer kontrol etmemiz gereken yer mail flow menüsü. Burada OnPremise Exchange sunucusu üzerinde olan kullanıcıların, Exchange Online’a geçen kullanıcılara mail gönderebilmesi için otomatik şekilde oluşan Outbound to Office 365 adında bir connector görüyoruz.

Daha sonra mail flow menüsü altından accepted domains tabına geçiyoruz ve burada da Exchange Online tarafındaki accepted domainimizi görüyoruz. Daha sonra Exchange Online tarafında da OnPremise Exchange domainimizin accepted domain olarak eklendiğini göreceğiz.

Bir diğer kontrol etmemiz gereken yer ise, yine mail flow altında email address policy tabı. Burada daha önce bahsettiğimiz gibi mevcut smtp policy ye orhdemo.onmicrosoft.com uzantılı ikinci bir smtp address ekleniyor. Dolayısı ile bu smtp policy yi kullanan tüm kullanıcılar bu smtp policy yi alacaklardır. Zaten almaları da gerekiyor. Bu smtp nin uygulanmadığı kullanıcılar taşıma aşamasında hata vereceklerdir. Böyle bir durumda kullanıcıya bu smtp adresini manuel olarakta ekleyebiliriz.

Aşağıda gördüğümüz gibi kullanıcı için ikinci bir smtp adresi ekleniyor.

Diğer kontrol etmemiz gereken yer ise EWS Virtual Directory için MRS in enable olması. Eğer bu enable olmamış ise kendimiz buradan enable edebiliriz. Office 365 bu Proxy üzerinden OnPremise Exchange sunucuları ile haberleşiyor olacak.

OnPremise Exchange sunucularımız tarafında kontrollerimizi gerçekleştirdik. Şimdi de Exchange Online tarafındaki kontrollerimizi yapalım. Aşağıdaki gibi Office 365 Portalından Yönetim Merkezi ve sonrasında Exchange konsoluna giriyoruz.

Yine burada da organization  menüsünden  sharing tabına geçiyoruz. Yine burada da iki platform arasında ki free/busy paylaşımlarını görebiliyoruz. ilgili paylaşımlara tıkladığınızda ayrıntılarını görebilirsiniz ve paylaşım kısıtlaması yapabilirsiniz.

Ardından mail flow  altından  connector circular logging  tabına geçiyoruz ve burada iki adet connector oluştuğunu görebiliyoruz. Bu connector lerin biri OnPremise Exchange Organizasyonuna mail gondermek için, diğer ise OnPremise Exchange organizasyonundan mail almak için. yine connector özelliklerine girerek ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki kontrolümüzüde accepted domains tabından gerçekleştiriyoruz. Burada OnPremise Exchange domainimizin buraya accepted domain olarak eklendiğini görebiliyoruz.

Son bir kontrol etmemiz gereken bir yer daha var. Bu da Migration Endpoint. Bunun için receipent  mebüsünden migration  tabınu tıklıyoruz ve üç nokta olan butona tıklıyoru. Burada migration endpoint oluşturulup oluşturulmadığını kontrol edelim. Normalde bu hybrid setup sırasında otomatik oluşacaktır. Ama bazı durumlarda autodiscover yanıt alamazsa oluşturulmuyor ve bunu manuel oluşturmamız gerekiyor.

Açılan pencerede eğer bir migration endpoint oluşmamışsa + işaterini tıklayarak yeni bir Migration Endpoint oluşturuyoruz. Bu alanda Exchange Remote  seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Ardınan gerekli bilgileri giriyoruz. Burada mail adresi kısmına OnPremise Exchange üzerinde bulunan herhangi bir mailbox girebiliriz. Autodiscover sorguyu bu mailbox üzerinden gerçekleştirecek. Diğer alanlar Exchange Server admin ve parolasını girip devam ediyoruz.

Sonrasında Exchange Web Service FQDN ini giriyoruz.

Bir sonraki adımda ise Migration Endpoint’e bir isim veriyoruz. Ardından eşzamanlı taşınacak posta kutusu sayısı ve eşzamanlı incremental posta kutusu sayısını giriyoruz ve tamamlıyoruz.

Aşağıdaki gibi Migration Endpoint in oluşturulduğunu görüyoruz.

Şu ana kadar hybrid yapıyı kurduktan sonra OnPremise Exchange yapısında ve Exchange Online platformunda ki kontrollerimizi gerçekleştirdik. Artık Exchange sunucumuzdan Office 365 tarafına mailbox taşımaya hazır durumdayız.

Mailbox taşıma işlemlerine yazımızın bir sonraki bölümünde yer veriyor olacağız.

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-1

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-2

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-4

Office 365 Planları ve Ürün Karşılaştırmaları

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consoltant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir