Office 365 Portalı Etki Alanı Tanımlama ve Doğrulama

By | 14 Mayıs 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Office 365 Tenant yani Office 365 Portalına etki alanı tanımlama işleminde bahsediyor olacağız. Zira bu tanımlama işlemini gerçekleştirmediğimiz sürece Office 365 hizmeti tam olarak kullanılamayacaktır. İster yeni bir etki alanı ile Office 365 hizmetlerini kullanalım, isterse te hali hazırda OnPremise yapımızı Office 365 ile entegre edelim, her iki işlem için de bu doğrulama ve tanımlama işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Bu işlem için ilk önce Microsoft anlaşmanız doğrultusunda ve size gönderilen bilgiler doğrultusunda portal.office.com adresi ile Office 365 Portal’ını başlatıyoruz ve yine bu aktivasyon sırasında belirlediğimiz hesap bilgileri ile login oluyoruz.

Sonrasında Admin (Yönetici) kutucuğunu tıklayarak Portal Yönetim Merkezine erişiyoruz.

Daha sonra soldaki Ayarlar menüsünden ‘Etki Alanları ‘ seçeneği ile veya dashboard üzerinden etki alanları sayfasına gidiyoruz.

Etki alanı ekle seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Office 365 platformunda kullanmak istediğimiz etki alanını belirliyoruz ve ilerliyoruz.

Sonrasında sihirbaz etki alanının bize ait olup olmadığını doğrulamak için etki alanına ait DNS zonunda bir TXT kaydı açmamızı istiyor. Buradan örnek vermek gerekirse denizorhun.net etki alanının tutulduğu DNS zone üzerinde bize verilen TXT kaydını giriyoruz ve ‘Doğrula’ butonu ile devam ediyoruz.

Aşağıdaki gibi TXT kaydını girdikten ve doğrula dedikten sonra etki alanımız doğrulanmış oluyor. Bu ekranda DNS kayıtlarımı kendim yöneteceğim seçeneği ile devam ediyoruz. Burada DNS kayıtlarından kasıt, kullanmak istediğiniz Office 365 hizmetlerine ait kayıtlardan söz ediliyor. Yani Exchange için MX etc. kayıtları, Skype For Business için SİP veya SRV kayıtları gibi. Bu işlemleri daha sonra yapacağımız için şimdilik burada herhangi bir aksiyon almıyoruz.

Aşağıdaki gibi bu adımı atla seçeneği ile ilerliyoruz.

Aşağıda göründüğü gibi Domain Doğrula işlemini tamamlıyoruz.

Ve sonrasında portalımıza etki alanımızın eklendiğini görüyoruz. Burada etki alanınızı sarı ünlem ile görebilir ve olası sorunlar uyarısını alabilirsiniz. Bu şimdilik çok önemli olan bir durum değil. Bahsetmiş olduğum gibi daha sonra kullanmak istediğimiz Office 365 hizmetlerine göre bu işlemide tamamlıyor olacağız.

Artık Office 365 hizmetlerini kullanmak için etki alanı doğrulama işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir