Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-1

By | 13 Mayıs 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Office 365 Exchange Hybrid Deployment geçişini gerçekleştiriyor olacağız. Öncelikle nedir hybrid deployment, bize ne gibi avantajlar sağlıyor, biraz bundan bahsedelim.

Bilindiği üzere, artık kurumlarda Office 365 kullanımı oldukça artmış durumda. Gerek mail hizmeti olarak, gerek mesajlaşma (IM) hizmeti olarak ve gerekse daha bir çok servis, Office 365 tarafına taşınmaya başlandı. Bu hizmetleri direk Office 365 den aldığımız gibi, hali hazırdaki yapımızı nasıl buluta taşıyacağız ? Kritik iş yüküne sahip OnPremise sunucularımızı Office 365’e tasın geçireceğiz, bir kesinti veya veri kaybı yaşamadan tamamen veya kısmen Office 365 platformuna nasıl taşıyabiliriz ?

İşte bu yazımızda en kritik sunucularımızdan oluşan Exchange yapısını, Office 365 platformuna nasıl taşıyacağız, bundan bahsediyor olacağız.

Öncelikle yapımızı ne şekilde taşımak istiyoruz, ne kadarlık bir kesinti bizler için katlanılabilir bir durum veya sıfır kesinti mi olmalı. Bunlar organizasyonlara ve kurumlara göre tabi ki farklılık gösterebilir.

Şimdi Office 365 Exchange Online Migration senaryolarına bir bakalım. Burada karşımıza 4 farklı geçiş yöntemi gelmektedir.

  • Exchange Cutover Migration Bu geçiş yöntemi, Exchange Powershell veya Exchange Admin Center (EAC) ile, tek bir defada Exchange Online platformuna geçiş yöntemidir. Bu yöntem tüm mailboxların bir defa da taşınmasını gerçekleştirir ve taşıma sonrasında OnPremise Exchange yapısı devre dışı bırakılır. En fazla 2000 mailbox taşınabilir.  Exchange 2010 ve sonrası yapılar için uygundur. Tüm mailboxların taşıma işlemleri tamamlandığında Office 365 tarafında bir DNS yönlendirmesi gerekecektir.
  • Exchange Staged Migration Bu geçiş senaryosu sadece Exchange 2003 ve 2007 yapılarını destekler. Mailboxları parça parça bir csv dosyası ile taşıma yöntemidir.
  • Exchange Remote Move Migration Bu geçiş yöntemi Exchange 2010 ve daha sonrası yapılarda kullanılan geçiş yöntemidir. Remote Move Migration geçiş yöntemine Hybrid geçiş de diyebiliriz. Bu yöntem ile hem manuel hem de csv dosyası ile geçiş gerçekleştirilebilir. Bu yöntem ile kullanıcı geçişe yönelik herhangi bir değişiklik ve bir kesinti yaşamayacaktır. Uzun sürmesi ön görülen projelerde bu geçiş yöntemi kullanılabilir. Ayrıca bu yöntem ile organizasyon yapısı, bir kısım mailboxlar OnPremise ortamda, bir kısım mailboxlarda Exchange Online ortamında olacak şekilde devam edilebilir.
  • IMAP Migraiton Herhangi bir Exchange yapısı bulunmayan organizasyonların Exchange Online platformuna geçişinde kullanılan yöntemdir. Örneğin GMail platformundan, Office 365 platformuna geçişlerde kullanılabilir.

Yukarıda ki gibi Exchange Online geçiş yöntemlerini sıralamış olduk. Bizim, yazımızda uygulayacağımız geçiş yöntemi Remote Move Migration yöntemi olacaktır. Yani Office 365 Hybrid mimarisini konumlandırıyor olacağız. Bu şekilde bir Hybrid mimaride, Office 365’e taşınan kullanıcılar ile OnPremise de kalan kullanıcılar arasında mail trafiği devam ediyor olacak, birbirlerinin free/busy gibi paylaşımlarını görüyor olacaklar ve aynı organizasyonda çalışıyormuş gibi davranacaklardır. BT yöneticileri istedikleri mailboxları istedikleri zaman Office 365 e taşıyabilecekler ve dilerlerse yeniden OnPremise’e geri alabilecekler.

Makalemizin bir sonraki bölümünde geçiş işlemlerine başlıyor olacağız.

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-2

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-3

Office 365 Exchange Server Hybrid Deployment – Bölüm-4

Office 365 Planları ve Ürün Karşılaştırmaları

Teşekkürler

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir